Mieszkanie w stylu boho – swoboda i kreatywność w aranżacji wnętrzaMarzysz o urządzeniu mieszkania w luźnym, kreatywnym stylu boho? Ten poradnik pomoże Ci stworzyć niepowtarzalną, pełną charakteru przestrzeń. Styl boho cechuje swoboda, ekspresja i brak sztywnych reguł. Najważniejsza jest indywidualność i wyrażenie siebie poprzez wystroju wnętrz. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki, jak udekorować swoje mieszkanie w tym niekonwencjonalnym, tętniącym życiem stylu.

Charakterystyczne cechy stylu boho w aranżacji wnętrz

Styl boho wyróżnia przede wszystkim eklektyzm i swobodne łączenie różnorodnych elementów. Wnętrze urządzone w boho zawiera zazwyczaj:

 • Meble z różnych epok i stylów - nowoczesne, vintage, antyki. Ważne jest zestawienie ze sobą odmiennych modeli bez zachowywania jednolitej stylistyki.

 • Naturalne materiały - drewno, ratan, wiklina, bawełna czy wełna. Unika się tworzyw sztucznych, które zaburzają przytulny, ciepły charakter.

 • Kolorowe, wzorzyste tkaniny w kwiaty, paski, folkowe motywy. Dodatki wypełniają żywe barwy - fiolet, zieleń, turkus.

 • Elementy wykonane własnoręcznie w ramach rękodzieła artystycznego. Wskazane są hafty, makatki, pledy - wszystko co zrobione z dbałością o detale.

 • Roślinność w postaci donic, zawieszek z suszonych ziół i kwiatów. Zieleń wprowadza życie i naturalny akcent.

 • Nieformalny układ mebli bez wyraźnego podziału na strefy. Liczy się przytulność i możliwość swobodnego przemieszczania się po wnętrzu.

 • Pamiątki z podróży - muszelki, figurenki z bezcennych materiałów. Ozdoby przywołują wspomnienia dalekich destynacji.

 • Luźna, radosna atmosfera bez nadmiernej formalności i rygorów. Najważniejsze jest zachowanie swobody i autentyczności.

Kolorystyka i wzory - ekspresja w stylu boho

Styl boho nie boi się odważnych, nasyconych barw, które wnętrzu nadają radości i energii. Jakie kolory pasują do tego stylu?

 • Intensywne odcienie - fiolet, zielenie, róże, turkusy, żółcienie. Im bardziej nasycone tym lepiej.

 • Ziemia - brązy, beże, karmazytowe czerwienie. Stanowią one bazę i pozwalają wyeksponować mocniejsze kolory.

 • Czerń w dodatkach - ramkach, lampach, wazonach. Elegancko wycisza paletę barw.

 • Biel w meblach lub dekoracjach. Ożywia i rozświetla wnętrze.

Awangardowe wzory to także znak rozpoznawczy stylu boho. Najchętniej stosuje się:

 • Kwiaty - róże, tulipany, maki. Drukowane lub haftowane na poduszkach, zasłonach i obrusach.

 • Paski - pionowe lub poziome, w odważnych kolorach. Ożywiają kanapy, fotele i ściany.

 • Folklor i ornamenty - motywy azteckie, afrykańskie, celtyckie. Dodają charakteru.

 • geometryczne wzory - wyraziste prostokąty, koła, trójkąty. We wpełnieniu z kwiatami tworzą ciekawe połączenia.

Dobierając kolory i wzory postaw na różnorodność i kontrast. Im bardziej awangardowo, tym stylowiej w boho!

Meble i dodatki w stylu boho

Wybierając meble i dekoracje do aranżacji wnętrz w stylu boho, postaw przede wszystkim na naturalność. Jakie meble i dodatki będą pasowały do tego luźnego, pełnego kolorów stylu?

Jeśli chodzi o meble, to idealnie sprawdzi się tutaj drewno - najlepiej nieoblachowane, w kolorze miodu lub ciemnej czekolady. Taki stół, komoda czy półki wpasują się w klimat boho. Świetnym pomysłem będą także meble z wikliny i ratanu. Te lekkie, przewiewne materiały są doskonałe na fotele, stoliki czy szafki. Warto również polować na vintage'owe meble na targach i w second handach. Wniosą one do wnętrza pożądany autentyzm. Nie zapomnij także o tapczanach, pufach i poduchach - im ich więcej, tym przytulniej!

Jeśli chodzi o dekoracje, to stawiaj na dywany z wełny lub bawełny w kolorowe, etniczne wzory - azteckie, orientalne czy wiejskie. Świetnie sprawdzą się też pledy i narzuty robione na drutach lub szydełkiem. Wprowadź do wnętrza elementy naturalne - ceramikę, donice z kwiatami, muszelki, kamienie. Dodaj ramki ze zdjęciami najbliższych - wnesie to osobisty akcent. O aurze tajemniczości zadbają z kolei świece, kadzidła i kryształy.

Pamiętaj, w boho liczy się przede wszystkim wyrażenie siebie. Postaw na kolory, wzory i materiały, które kochasz i które sprawiają Ci radość. Twoje wnętrze na pewno zyska wyjątkowy, pełen energii charakter!

Cześć!

Z tej strony...